علائم معکوس مهار از نظر روانی سالم نباش:

کسی که ظاهری خشک دارد و بسیار در چارچوب است (مثال: آدم های با نظم و انضباط بالا و بسیار غیرمنعطف) اگر کسی به آن ها نزدیک شود و مقداری آنها را تحریک کند، آنها دچار ترس هایی می شوند که از زمان بچگی داشته اند و به یک باره هیجانات سرکوب شده در ناخودآگاه که وابسته به مهار از نظر روانی سالم نباش است در درون آن ها فعال می شود و دیوانگی در سطح خودآگاه نشان می دهد.

اصولی غیرقابل تغییر درون خود قرار داده و گفتگو پذیر نیستند. رفتار انفعالی پرخاشگر از خود نشان می دهند. یعنی به ظاهر چیزی نمی گویند اما با انفعال خود کفر همه را در می آورد و در عین حال ممکن است کاری کند که همه را به تعارض بندازد. (مثال: در جمع فامیل، فرد خودش را کنار می کشد و با طرح مسئله که "زن خوب کیست؟" دعوا راه می اندازد و عدم سلامت روان را در آن ها با این بازی به جریان می اندازد و بدون اینکه خودش درگیر شود دیوانگی آنها را با لذت تماشا می کند.


مهار فکر نکن:

فکر کردن می تواند انسان را به سمت رشد، صلح، و حل مسئله و بهبود پیش ببرد و باعث تمایز و تفاوت نوع انسان می شود. اجازه فکر کردن یعنی اعتماد به اندیشه های خود و روند تجزیه و تحلیل از راه سالم به منظور تمیزگذاری آزمون واقعیت و تماس با واقعیت از راه عینی. اگر درست به کنجکاوی پروفسور کوچولوی درونمان پاسخ داده شود و شرایط جهت کشف واقعیت برایمان مهیا باشد، در آینده بالغی کارآمد خواهیم داشت که می تواند واقعیت را خوب بشناسد و بفهمد. بالغ سالم همان است که اجازه فکر کردن دارد و می تواند با واقعیت تماس مستقیم برقرار کند. بالغ فرد سالم به دریافت حقیقت شک می کند و اجازه می دهد که تماس با واقعیت برای او عینی تر باشد. وقتی ما اجازه فکر کردن داریم، سنجش واقعیت، سنجشی بدون گرایش و بدون تمایل شخصی خواهد شد. برای اینکه بتوانم خودم را بشناسم، توانایی فکر کردن لازم است و مهار فکر نکن مانع بزرگ برای خودشناسی است.

والد، بالغ و کودک فرد سالم با هم آمیخته نیست. هرگاه بالغ با کودک یا والد آمیخته شود یعنی تصمیمات و پاسخ به واقعیت عینی نیست و درنتیجه ما دچار درگیری با پیش نویس شده ایم.

دانلود فایل صوتی


نظرات (8)
سه‌شنبه 5 اسفند 1393 ساعت 10:47
باسلام ممنون از برنامه ی بینظیرتون .
هم نگاه میکنم هم دانلود میکنم و بارها گوش میکنم . خدا قوت به شما و دکتر عزیز.

فقط برای دانلودتاریخ را اشتباه درج کردید چهارم بهمن نیست چهارم اسفند است
پاسخ:
سلام و متشکر.
مرسی بابت تاریخ. اصلاح کردیم
سه‌شنبه 5 اسفند 1393 ساعت 01:39
ازین که این دکتر جذاب..فهمیده ...عالم ...و آگاه به مسائل پیچیده رفتاری مردم ایران رو حمایت میکنید و زحمات زیادی برای انعکاس صحبت هاشون میکشید ....ممنونم ....این تشکر شاید یک کلمه ی شش حرفی باشه اما عمیق به وسعت دل هاست.
ممنون
پاسخ:
خیلی ممنون از حسن توجه شما. گرمای سخنان شما همیشه برای ما بزرگترین حامی ست.
سه‌شنبه 5 اسفند 1393 ساعت 00:28
میخواستم از شما بابت زحماتتون تشکر کنم
به امید خوشبختی برای تمام جوانان ایران
پاسخ:
خیلی لطف دارین. متشکر
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 21:12

خیلی خیلی خیلی ممنون ....خیلی استفاده میکنیم....هرهفته دانلود میکنم.
و باز هم خیلی ممنون از دکتر بابایی زاد عزیز و دانشمندمان. من افتخار میکنم که چنین شخصیتی در کشورمان وجود دارند.
پاسخ:
بسیار خرسندیم از رضایت شما
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 16:35
سلام- خیلی خوبید بی نهایت - خداحافظ
راستی یادم رفت بگم ممنون بابت همه زحماتی که میکشید برای دنیا بهتر و انسانهای بهتر
پاسخ:
سلام. بسیار ممنون. لطف دارین
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 15:20
سلام و تشکر از زحمات شما
پاسخ:
سلام و ممنون
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 14:21
WooooW
چـــــه سرعتی .....
مرسی از تلاش ها و زحماتتون
پاسخ:
خواهش می کنیم
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 11:10
سلام و سپاس و شاد باشید خدمت شما زوج خوشبخت . لطفا در صورت امکان تسهیلات خرید سی دی ها از طریق پیک برای ساکنین تهران را فراهم نمایید.
پاسخ:
سلام و تشکر. برای پیشنهادتون باید خدمتتون عرض کنم که ما ساکن تهران نیستیم و برای اهالی شهر خودمون اینچنین امکانی رو فراهم کردیم.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد